Çay Sömürüsü, İnanılmaz!

Çay Sömürüsü, İnanılmaz!

Çay sömürüsü “inanılmaz boyutlarda.

Size Çay haberi vereceğiz diye düşünüyorduk ama!  İnanmayacaksınız, haber yön değiştirdi: Çay sömürüsünün boyutu çok büyük, “inanılmaz!”

Bu haberle, üreticilerin keyifleri kaçacak. Yok yok, kaçmış zaten!

Önce söyleyelim; bu doğa çay için yaratılmış. İnsanı da olağanüstü çalışkan. İkisi buluşunca harika bir iş kapısı açıldı diye düşünmek çok doğal. Ama öyle değil. Öyle olmadığından, GÖÇ buraları da yemiş bitirmiş. Yazları, çay zamanı geliyorlar. Çay zamanı bitince gene gurbete dönüyorlar.

İşte o yerlerden biri de Güneyce!

Rize-İkizdere-Güneyce’deyiz. Hani politik nedenlerle, belediyesi düşürülen ve köye dönüştürülen yer.

Bakın neler ve nasıl oluyor?

O dağdan tepeden çayları bin bir zorlukla topluyorlar, çay şiltelerine doldurup yol kıyısına indiriyorlar. Ya teleferikle indirecekler ya da çay arabası gelecek. Eğer çay alacak araba hemen gelecekse, ağızları bağlı bırakıyorlar. Yoksa çay yanar. Sıra olabilir. Çay arabasına 10TL verip, arabayla birlikte çay alım yerine gidilecek. Bitmedi. Sıra gelince, çay dolu şilteleri yardım edecek kişi yoksa tek taşıyacaksın ve kantara koyacaksın. Bitmedi. Kantardan alıp, çay kamyonuna taşıyacaksın. Bitmedi. Kamyonun üzerine kaldırıp, şilteden boşaltacaksın. Bitmedi. Kamyon daha çay alsın diye, attığın çayları dağıtıp, çiğneyeceksin. Bitmedi. İnip şiltelerini toplayacaksın, yeni topladığın çayları onlarla getireceksin. Bitmedi, kantar ölçümlerinin çıktılarını alacaksın. Bitmedi. Bekleyeceksin, para zamanını. Ne zaman verileceği belli değil. Gelecek yıl da olabilir. Hatta hiç verilmeyebilir. Para yerine belki kuru çay verebilirler. Belli olmaz, kuru çayları satar da paranı alabilirsin!

Şimdiiii! Bir şey mi diyecektiniz?

  • all

SakirSaglam

T-Haber internet gazetesidir. Habercimiz SakirSaglam (IFJ) ve TGS üyesidir.