Prusias'ta Kazı

Prusias Ad Hypium kazısı

Tam adı; Prusias Ad Hypium Amfi Tiyatro. 

Türkiye'nin her yeri tarih. Bu tiyatrolardan biri de Düzce, Üskübü (Konuralp) Kasabası'nda. Yıllardan beridir kırılmış, çalınmış, yıkılmış bir tarih.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü görevlileri tarafından kazılmaya başlandı. Çevresi tellerle korumaya alındı. Yavaş ilerlese de , çok değerli bir adım atıldı.

 

Önceki yıllarda çıkarılan eserlerin bazıları 12 Kasım 2003'te hizmete giren Konuralp Müzesinde sergileniyor.

Konuralp sokaklarında, duvarlarında çok sayıda kalıntıdan alınmış kırılmış orjinal parçalar görünüyor. Emaneten başka müzelerde korunanların asıl yerlerine dönecekleri günü bekliyorlar. 

Yapılan müze çok önemli. Ama bu tiyatroya uzakta. Sanki koparılmış birbirinden. 

Konuralp'in tanıtımı ve turizme kazandırılması kapsamında, Amfi Tiyatro'nun önünde vatandaşın fındık harmanı yaptığı yere bir park yapıldı. Park güzel. Ama park alanının içine Osmanlı Paşalarının ya da insanlarının kopya heykelleri yerleştirildi. Bizans kültüründen bir örnek olarak büst ve bir de mozaik motif eklendi. Sanki; böylece tiyatronun önü kapatılmak istendi. Ve sanki, sizi teslim alan Konuaralp Bey burada haaa! Der gibi. Bunlara ne gerek var bilmiyoruz. O kültürden bu yana bir arada yaşanmışlıkları, hala bir arada sürdürebilmek varken. 

Bizim önerimiz; Türkiye'deki tüm tarihi kültür varlıkları onarılsın. Korumaya alınsın. Turizme açılsın.

İşte kalkınma yollarından biri.

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi