Çay Çilesi

Karadeniz'de Çay Çilesi Sürüyor.

Karadeniz'de Çay Çilesi, işkenceye dönüştü.

Karadeniz'de Çay Fabrikaları yaş çay alımına başladı. İşte olanlar oldu.

Çay üreticisi şaşkın. "Üretmesem daha iyi" dedirten  devlet, avucuma düşsün diyen özel fabrikaların uygulamalarını yaşıyorlar.

Devlet yurttaşının düşmanı gibi davranıyor. Çayını yıllardır bak, büyüt, topla...Sonra! Ya yarı fiyatına özel fabrikalara ver, gelecek yıl ödenir mi belli değil. Ya da ÇAYKUR'UN KONTENJANINI bekle. Yani çöpe at.

Bir hafta içinde geçen-yanan bir ürünü teslim edebilmek için BEKLE diyorlar. Yani diyorlar ki; aç kalın, geberin. Kaç bin insanın aşı ekmeği ile alay ediyorlar. Soru sorsan, eylem yapsan hazırlar. Oruç zamanı, inanmıyor musun? Böyle bağlıyorlar Karadeniz çay üreticilerini. Sanki ilgisi varmış gibi.

Fabrikalar yoğun. Bu anlaşılır bir durum. Çünkü çay aynı ay içinde toplanıp, teslim ediliyor. Ama yoğun olan fabrika, yarı fiyatın altına neden iniyor. Çünkü, ÖZELLEŞTİRME BÖYLE UYGULASIN, VATANDAŞ MAĞDUR EDİLSİN diye yapıldı. Ucuza alım yapıyor. Parayı da sonra vereceğim diyerek kendine mahkum ediyor.

Bu arada, çay ithalatçıları keyif yapıyorlar. Karadeniz'de Çay alımı ne denli az olursa, çay ithalatı o kadar çok olacak.

Çay üreticisi ne zaman kendine gelir dersiniz!

                                 Foto-Haber: Orhan Özdemir / Trabzon

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi