×

Uyarı

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/utkuasan/public_html/t-haber.com/images/Yerel/Cazilar-TumFoto

Trabzon Cazıları

Trabzon Cazıları 4.Festivali

4.Trabzon Cazıları "Kadın Dayanışma Festivali"ne hoş geldiniz, kutlu olsun.

Kadın bilincini artırmak, ev içi emeğini görünür kılmak adına Trabzon’dayız.

4.Trabzon Cazıları "Kadın Dayanışma Festivali"mizin sloganı;

" ander kalsın sevdaluk "

https://www.facebook.com/guler.ipek.12/videos/10157358333389379/ 

4.Trabzon Cazıları "Kadın Dayanışma Festivali"mize, 7 bölgeden Hatay'dan Edirne'ye 27 ev eksenli kadınlar festivalin konuğu olarak stantlarını açarak el emeklerini satışa sundular.

Yeryüzü Masalcısı Asuman Memen şöyle not düşüyor: "Kadın gibi yaşayan", "Karanlığı güneşe çevirmek isteyen", "Karıncayı incitmeyen" ama bugün "Ander kalsun sevdaluk" demek zorunda bırakılan Trabzon'un harika kadınları her birinizi ayrı ayrı saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Nerede nefes alıyorsam siz de orada olacaksınız.

Katılımcılar arasında birden yazabildiklerim; Nermin Gürer Karsan, S. Refika Kadioglu, Melahat Şeker, Ayfer Çağlayan, Yeryüzü Masalcısı Asuman Memen, Gönül Bostan, Sema Turhan, Fırat Varatyan, Türkün Sümerkan, Güler Ipek, Teşrife Boysan, Hamiyet Özen, Gülmay Gümüşhan bazıları.

 

Bu sene 4. Yaptığımız kadın dayanışma festivalinin dolu dolu geçen 3 gün boyunca;

*paneller,

*şiir,edebiyat,

*kadınlar vardır masal dünyası,

*müzik,

*şehirlerde kentsel dönüşüm ün etkileri,

*kooperatif deneyim paylaşımı,

*flört şiddeti,

*geleneksel yazma baskısı,

*bitkisel boyanın hikayesi;

*masallarda kadın nene kadın hikayeleri;

*kaytan atolyesi;

*kadın yazarlarımız;

*psikiyatr dr; pisikolog dr...


etkinliklerimiz oldu. Unuttuğum daha bir çok konuları dolu dolu yaşayarak geçirdiğimiz güzel günler oldu...

Son değerlendirmeler ile bitireyim:

Festivalimizin 3. günü 7 Nisan 2019 Pazar.

ilk etkinliğimiz Mustafa Reşat Sümerkan'ın 'Zağnos'un Sonu' gösterisi ile başladı. Dr.Öğretim üyesi Hamiyet Özen kentlerin kimliği hakkında konuştu. 'Aslında kentlere yapılanlar da bir şiddet ' dedi

Dr.Öğretim üyesi Şeyda Bülbül Zağnos Vadisi'nden gitmek zorunda kalan insanların şimdi neler yaptıklarını anlattı. 2008 yılından beri Zağnos için çalışma yaptığını belirtti. Bizi en çok üzen hiç bir çocuk yada gencin ileride çocuklarına doğduğu evi ve mahalleyi göstermeyecek olması. .Kentsel Dönüşümün en kötü taraflarından biri bu.Sunumlarından dolayı Mustafa Reşat Sümerkan , Hamiyet Özenve Şeyda Bülbül'e çok teşekkür ederiz.

Kaytan Atölyesi için Melek Demir bizlerleydi. Bizlere Kaytan'ın nasıl yapıldığını gösterdiği için çok teşekkür ederiz.

'Adem. itaat yok elma va yer misin? söyleyişisini cazımız Dilek Bilge 2.festiavalimizde de bizimle beraber olan yazar Mine Söğüt ile yaptı. Güzel bir söyleyişi oldu. Dilek Bilge ve Mine Söğüt' e çok teşekkür ederiz.

Bu festivalde 7 bölgeden gelen konuklarımız ve Yaka Koop vardı. Van Yaka Koop.Başkanı Gülmay Gümüşhan bize Yaka
Koop olarak neler yaptıklarını hem sözel hem görsel olarak sundu. Özellikle çocuk yaşta evlendirilen kızlar için yaptıkları çalışmalar takdire değerdi.Çok teşekkürler Gülmay Gümüşhan.

Ev eksenli kadınlardan oluşan, üreten kadınlar çeşitli ürünlerini stant açarak bizlere sundular. Her biri birbirinden güzel çalışılmış ürünleri görme ve yemeklerini tatma şansımız oldu. kendilerine çok teşekkür ederiz.

Sevgili cazımız Neriman Calap 'Mor Hırkalı Şahmeran' kitabı hakkında söyleyişisini gerçekleştirdi ve imza günü yaptı. Şair olan cazımız Neriman Calap 'a çok teşekkürler.

Sevgilli diğer cazımız Sema Turhan sahnede bize sözleriyle harika bir sunum yaptı. Seyirci ile karşılıklı geçen programda gülmek hepimize çok iyi geldi.

Ve bizimle özdeşleşen festivalimizin değişmez yüzü olan Senem Diyici bizlerle beraberdi. Murat Gezer'le bize çok güzel bir müzik ziyafeti yaşattılar. Senem Diyici Oy Trabzon parçasını söylerken 'ben bu parçayı bir çok yerde söyledim ama hiç bu kadar güzel bir katılım olmadı ' dedi. Biz de Oy Trabzon'u en güzel Senem Diyici'den dinledik.Teşekkürler Senem Diyici ve Murat Gezer. Tekrar buluşmak üzere.

Festivali sosyal medyada duyup gelen Nuray Yasan ve kardeşi Nazan Yasan'a da çok teşekkür ederiz. Festivalimize renk kattınız.
Bir festival böylece sona erdi. Çok güzel edinimler ve paylaşımlar oldu. 

Teşekkürler tümünüze ve burada olamayan gönülden bizlerle olanlara.

Seneye görüşmek üzere.

NOT: Bazı fotografları arkadaşlarımdan aktardım. Onlara da teşekkür ederim.

                                               Haber: Güler İpek/Trabzon-

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi