Türkiye “İstanbul Sözleşmesi”nden çekiliyor mu?

Türkiye “İstanbul Sözleşmesi”nden çekiliyor mu?

Türkiye “İstanbul Sözleşmesi”nden çekiliyor mu?

Kadınlar, 05.08.2020 günü Türkiye’nin çok yerinde basın duyurusu ya da gösterilerle; iktidarı  sözleşmeye bağlı kalmaya çağırdılar. Bu gösterilerde tutuklandılar. Gaz, cop altındaydılar.

Son yıllarda artan kadın cinayetleri, tecavüzler, tehditler ve benzer suçlarda büyük artış görülmektedir.
Türkiye’deki bu artışın temel etkeni, uzun yıllar iktidardakilerdir. Bu konuda iktidar sınıfta kaldı. Yapar görünüyorlar. Ancak yaptırımları uygulamıyorlar.
Hatta, İstanbul Sözleşmesi uygulansın diye gösteri yapan kadınlara olmayacak uygulamaları nedeniyle görevliler oldukça sert eleştirildi.

Sonunda “İstanbul Sözleşmesi”nden çekilme kararı verdiler. Konu mecliste. Büyük bir olasılıkla çekilme kararı onanacak. Bir olasılık var; seçim yatırımı olarak çekilmeme kararı alabilirler.

İstanbul Sözleşmesi nedir?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi.
11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açıldığı için kısaca İstanbul Sözleşmesi deniyor. 14 Mart 2012’de Mecliste Kabul edilen sözleşme 26 dakikada kabul edilmiş. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Sözleşme kapsamındaki suçlar:

Sözleşme taraf devletlere, aşağıda belirtilen davranışlara yönelik cezai veya başka bir hukuki yaptırım öngörmesi zorunludur.

– ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)
– taciz amaçlı takip;
– tecavüz dahil, cinsel şiddet;
– cinsel taciz;
– zorla evlendirme;
– kadınların sünnet edilmesi;
– kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama.

İmzacı tarafların sözleşme kapsamında vermiş oldukları taahhütler, bağımsız uzmanlar grubu GREVIO tarafından izlenmektedir.

Foto: ANKA