RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası; TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ceza verildi.Kararının yürürlüğe girdiği iki kanala bildirildi.

RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası; TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ceza verildi.Kararının yürürlüğe girdiği iki kanala bildirildi.

RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası; TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ceza verildi. Kararının yürürlüğe girdiği iki kanala bildirildi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, TELE1 ve Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası verildiğini bildirdi. Kararın oy çokluğuyla alındığını belirten Taşçı, “TELE 1 ve Halk TV’nin ekranları 5 gün karartılacak! RTÜK’te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti. TELE 1 ve Halk TV’ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı. Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak” dedi.

TELE1 ve Halk TV’ye daha önce uygulanmamış bir ceza olan beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve ‘yürütmeyi durdurma kararı’ almıştı. RTÜK’ün başvurusu üzerine cezayı değerlendiren üst mahkeme, lehimize verilen kararı kaldırdı. RTÜK bunun üzerine vakit kaybetmedi! 02.09.2020 günü saat 24.00 sonrası, 00.00’dan itibaren beş gün ekran karartma kararının yürürlüğe girdiği iki kanala bildirildi.

Karara göre; ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.