8 Mart 2019

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

 Dünya Emekçi Kadınlar Günü İstanbul'da kutlanmak istendi.

Açıklanan programa göre 8 Mart 2019 Cuma günü saat 19.30'da İstanbul'da Fransız Kültür Merkezi önünden başlayacaktı. Başlatmamak için bu kez görevliler direndi.

Feminist kadın gece yürüyüşü ise "yaratılan kaos" ile başka bir boyuta sürüklendi. Yürüyüşü yaptırmayan görevliler, vatandaşın can güvenliğinden sorumlu olduğunu da unuttu. Daha kötüsü "ezana saygısızlık" gibi çirkin bir suçlama yaparak provakosyonu körükledi. Bunun  sonunda kendini iyi bilen bir küçük gurup gösteri yaparak, kadınlara saldırdı. Polisin önünde hemde. Yoksa ezana saygısızlık olmadığını herkes biliyor.

Ara sokaklara dağılan kadınlar, sloganlarını tekrarlıyorlar:

“Yaşasın kadın dayanışması” , “Korkmuyoruz, susmuyoruz itaat etmiyoruz”

Eylemler, geç vakitlere kadar sürdü.

Tarih önünde bilinen gerçekler birikiyor:

Kadın hakları sorunu, dünyada sömürü sürdüğü sürece, var olacaktır.

Tarihte tüm işçiler çok kötü koşullarda çalıştırılırken, kadınların çalışma koşulları daha da kötüydü.

Erkeklerin bir adım daha önde olmaları, işçilik alanlarında daha çok süre kalmaları nedeniyle öncelik kazanmıştır.

Kadınların sendikalı olmaları, oy kullanmaları, çeşitli kurumlarda göreve seçilmeleri hep yaşamın uzak köşelerinde kalmıştır.

Kısa kısa not verirsek:

Amerika'da meydana gelen olayların ardından Amerika Sosyalist Partisi 8 Mart'ı Ulusal Kadınlar Günü ilan etmişti.

Uluslararası bir gün olması için ilk öneri Clara Zetkin'den geldi. Almanya Sosyal Demokrat Partisinden Clara Zetkin'in,1910 yılında Kopenhag'da toplanan Uluslararası Emekçi Kadınlar Konferansı'nda verdiği 8 Mart önergesi, Dünya Kadınlar Günü olarak oy birliğiyle kabul edildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı.

8 Mart olarak kabul edilmesi ise 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda kararlaştırılmıştır.

1975'te Birleşmiş Milletler Dünya Kadınlar Günü'nü kabul etti

Türkiye'de 1975’te Ankara ve İstanbul’da İlerici Kadınlar Derneğinin (IKD) girişimiyle 8 Mart ilk kez kamuya açık alanlarda kutlandı.

2019 da ise çok zorlu koşullarda dahi her yerde kutlanmakta. Kimi yerlerde 3 Martta kutlandı. Kimi yerde farklı tarihlerde kutlama yapılacak:

-İzmir Barosu, 8 Mart 2019 Cuma günü saat:12’de İzmir Barosu’nun Alsancak’ta bulunan binası önündeki yürüyüş bir büyük sorun olmadan sürdü.

 

 

 

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi