23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm çocuklarımıza kutlu olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm çocuklarımıza kutlu olsun.
23-Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm çocuklarımıza kutlu olsun.
2020, Türkiye halklarının iradesini temsil eden TBMM’sinin açılış yılıdır.
Çocuklara “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak armağan edilmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramıdır. Ayrıca Kosova Cumhuriyeti’nde de Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Bilindiği gibi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm dünya çocuklarının da bayramıdır. Her yıl 23 Nisan günü; Dünyanın çeşitli yörelerinden kafileler gelir ve çocuklarımızla birlikte Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, çeşitli alan ya da salonlarında bayram yaparlardı. Elele olmanın mutluluğunu çocuklardan öğrenirdik.

Bilindiği gibi; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ortaya çıkışında 3 ekleme yapılmıştı. Çocuk Bayramı, Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Bayramları baştan ayrı ayrı bayram iken, birleştirildi. Daha sonra Çocuk Bayramı katılarak yeni adını almıştı.

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştı.

1933 23 Nisan’ında Atatürk yeni bir gelenek başlattı. O sabah çocukları makamında kabul etti ve onlarla sohbet etti. Aynı yıl stadyumlarda beden hareketi gösterileri yapılmaya başlandı. O bayram, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey’in kaleme aldığı Andımız çocuklar tarafından ilk kez okundu. 1933’te artık Çocuk Bayramı devlete de mal olmuştu. Yine de 1935’teki yasa değişikliğinde çocuk bayramında hiç söz edilmedi. Yalnız resmî ismi konmamış olsa da, Milli Hâkimiyet Bayramı’nın yanında “23 Nisan Çocuk Bayramı”, devlet ve toplum örgütlerinin ortaklaşa hazırladığı programlarla kutlanmaya devam edildi.1970’lerde artık 23 Nisan Çocuk Bayramı tüm ulustan katılım alan bir bayram halini aldı. 1979’da resmî Millî Hakimiyet Bayramı törenlerine çocukların da katılmasına karar verildi. 1980’de de “Çocuk Parlamentosu” oluşturuldu.Böylece 23 Nisan Çocuk Bayramı, Millî Hakimiyet Bayramı’yla tamamen aynı etkinliklerde kutlanmış oluyordu. Zaten1981’de birleştirildi.

Sonraki yıllarda 23 Nisan bayramı Türkiye Cumhuriyeti devleti erkanının başta Anıtkabir olmak üzere çeşitli Atatürk anıtlarında yaptıkları resmî törenlerle başlamakta, stadyumlarda öğrencilerin  gösteriler sergilemesi ve  geçit töreniyle devam ederdi. Akşamları da büyük şehirlerde fener alayı düzenlenirdi. Çeşitli sivil toplum örgütleri veya kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinlikler yapılırdı. Önceden belirlenmiş öğrenciler kısa bir süreliğine kurumlardaki devlet memurlarının makamlarına oturur, onlarla orada sohbet edilirdi. Ayrıca 23 Nisan günü Türkiye’de resmî tatil olurdu. İlköğretim öğrencilerine 24 Nisan günü de tatil yapılırdı.

COVİD-19 gerekçe gösterilerek, 23 Nisan 2020 günü başlayarak 4 gün sokağa çıkma yasağı kondu. Zaten dünya çocukları gelemeyecek. Bir de Türkiye çocukları bayramlarından mahrum kaldılar.

Neden dört gün?