İst.1 Mayıs 2019

İst.1 Mayıs 2019 coşkuluydu.

İstanbul 1 Mayıs kutlamaları her yıl çoşkulu geçmektedir.

Taksim yasağı sürdü. Nedeni niçini üzerinde konuşmaya gerek yok. Korku dağları bekler denir ya! Ben kişisel olarak !976 dan beri 1 Mayıslarları izlenimim şudur: Bayrama müdahale edilmediği sürece asla olay olmamıştır. O dedikleri, guruplar arasındaki çatışma-kavga ise arada bir olmuş ama kısa sürede önlenmiş, bayram akıp kutlanmıştır.

2019 yılında İstanbu'daki 1 Mayıs kutlamaları yine çoşkulu geçti.

Tek kutlama alanı Bakırköy Halk Pazarı oldu. Alana giriş iki koldan verildi. Polis bu kez çok kibardı.

Ben DİSK kortejini izledim. Birleşik Metal-İş Sendikası en çok katılımı sağlayan sendika oldu.  Birleşik Metal-İş Sendikası 1 Mayısın temel direği dense yeridir. Çok fazla kurum-gurup katılımı vardı.  Bu kolda TİP ve CHP vardı. CHP'yi de ilk kez bu kadar katılımlı ve coşkulu izledim. İstanbul İl Başkanı kadın olunca mı yoksa diye düşünebildim. TKP1920 ve HKP de bu kortejdeydi. Yeni ol arak TİP, çok katılım sağlamıştı.

Diğer koldan gelenleri izlediğimde; partilerden HDP, TKP, ÖDP; kurumlar ve guruplar çok kalabalık ve coşkuluydular. Eğitim-Sen'in DEF grubu müthişti.

Konuşmacılar arasında olmamasına karşın, kürsüye çıkan İBB aşkanı Ekrem İmamoğlu alandakileri selamladı ve çok alkışlandı.

 

 

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi