23 Nisan 2019

23 Nisan Bayramı ya da Çocuk İşçiliği

 

23 Nisan 2019 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları; Düzce'de, bazı okullarda kutlandı.

İki okuldan fotograf aldık. Bu okullarda kutlamalar sürüyor. Bazı okullar kısa program uygulamışlar. Son fotograftaki okul ise okullarına bir Atatürk portresini çok görmüşler.

Düzce sokaklarını gezdik; ölü gibi. Eskilerde coşkulu olan bayramlarda dükkanlar da bayraklarla donatılırdı.

Bu bayram çocukların. Bayramlarını kutlayınca, sorun kalmamalı. Mutlu olmalıyız. Mutluyuz ama çocuklarımızın karşısında utanıyoruz, mahcubuz. Ama öyle değil mi?

Evet öyle, mahcubuz.  Dünya'da da ve Türkiye'de de Çocuk İşçiliği her devletin sorunu ve bu rezalet biçiminde sürüyor. Okulda olması gereken yavrularımız çalıştırılıyor. Hemde fiziksel, ruhsal, beyinsel olarak yıkım olabilecek işlerde çalıştırılıyor. Hem de bilmem kaç TL'ye çalıştırılıyor. Hem de yemek verilmeden çalıştırılıyor. Hem de hakaret edilerek, incitilerek çalıştırılıyor. Bu çocukları bu kadar kötü koşullarda çalıştıranların kendi çocukları var mıdır? Varsa, acaba kendi çocuklarını öyle kötü koşullarda çalıştırıyorlar mı? Çalıştırırlar be! Çünkü, onlar için çocuk-çocukluk önemli değildir. İnsan önemli değildir.


Kocaman devlet büyüklerimiz yasal önlemler almışlar mıdır acaba? Belki de, kutlamasak bu bayramı, diyorlardır. O zaman, çocuk İşçiliği biter mi?

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ hakkında bilgiler:

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2002 yılında 12 Haziran gününü “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” olarak kabul etmiştir. Çocuğun sömürülmesi sorunu dünyanın gündemine daha 1990'larda girmiştir.(TBB)

Dünya’da her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda bırakılırken, bu çocuklar sağlıklı bir çevreden ve temel özgürlüklerden de mahrum kalmakta, fiziksel, sosyal, kültürel, duygusal ve eğitsel gelişime zarar veren koşullarda çalıştırılmaktadır(DİSK)
Bu konuda araştırma linki:
http://disk.org.tr/2015/04/disk-ar-turkiyede-cocuk-isciligi-gercegi-raporu-2015/


Çalışan çocuk sayısı 6-14 yaş grubunda 292 bin kişi, 15-17 yaş grubunda ise 601 bin kişidir.(TUIK)
Linki: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13659

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi