MİNT Benimle

MİNT Arkadaşım

MİNT ARTIK ÇALIŞMA ARKADAŞIM

LİNUX MİNT ile çok yakında tanıştım. Şöyle oldu:

Eski bir dizüstü bilgisayarımız vardı. Parça niyetine vermek üzereydim. Vermedim ve başka bir iş için beklettim.

Daha önceleri Pardus ile ilgilenmiştim. Devlet desteğini başka yöne çevirince, üzülerek uzaklaşmıştım. İşte dedim bir fırsat bu. Başladım araştırmaya. Önce UbuntuSTUDIO kurdum. Sevdim ama zorlandım. Peşinden Ubuntu kurdum. Sağlam. Hemen göçmüyor. Ama biraz daha araştırdım ve LinuxMİNT ilgimi çekti. İndirdim kurdum. Hata yapmış olabilirim diye yeniden kurdum. Veee bayıldım.

 

Masaüstü renk uyumu önceliğim. Bu grafik çok emek verilen bir çalışma. Bir süre değiştirmem. İkonlar minicik, sanki çiçek. Menü ve açılış göze hoş geliyor. Programlarına baktım. Hımm! Ortak, diğer linux türevleriyle. Yine bir ortak yan daha var; yazılımların açılışı yavaş.Ama henüz göçme olmadı. Asıl bu güzel. Haa satranç oynadım. Görselliği sade ve bana uygun. Kızımın şarkılarını dinledim. Ses güzel. Maillerime baktım.

 Hemen websitelerimi denetledim Cromium ile. Oh bu da güzel.

Sırada fotograflar var. Baktım. Fotografları açan başka, düzenleyen başka programlar var. Çok sayıda var, istediğini kullan.

Maddi destek gerek elbette. Bir iş bekliyorum: LİNUX FOTOSHOP. Küçükte olsa, o zaman yapacağım.

Kısaca; emeği geçenler sağolun, sağolun.

NOT:1- Dizüstü bilgisayarım eski. TV'ye bağlamak istedim, VGA dan HDMI a dönüştüren bir aparat aldım. Bağladım görüntü ve ses alamadım. Araştırıyorum.

Araştırdım, çoook uzun oldu. Ama sonunda başardım. Yönetici panelinden ekran ayarlarından ikinci ekranı göster seçince gösterdi.

Ancak, TV'de boyutu büyük göründü. Ben de tarayıcım Cromium ayarını küçülttüm. Ekranın, sağ üstünde; altalta üç nokta var ya, oraya tıklayınca açılan penceredeki (-) ve (+) dan %70 e indirdim. Kendi ekranına göre ayarlanıyor.

Bu kadar.

NOT:2- Açık kod resim düzenleme aracı GİMP çalışmalarımı anlatan bir yazı yazmıştım. Linkini veriyorum: TIKLAYINIZ

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi