Hızlı Tren

Gebze-Halkalı Hızlı Treni

 Hızlı Tren bir teknoloji ürünüdür.

Gebze-Halkalı Hızlı Treni, açıldı, hizmete başladı.

Ama  kuşkular, eleştiriler sürüyor. Ve sorular da hemen geliyor; bakıma alınacak mı?

Bilindiği gibi GEBZE-HALKALI HATTI, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine yakın henüz tam olarak hazır değilken açılmıştı. Bu  "seçim göz boyaması olarak açıldı" diye çokça eleştirilmişti.

Biz de korkarak bindik ve test ettik. Hızlanmadan ilerleyen "HIZLI TREN" gördük. Hatta, Ayrılık Çeşmesi'nden kalktıktan az sonra, pat-küt bir ses sonrasında motor sesinin durduğunu ve heyecanla beklerken biraz sonra motorların yeniden çalıştığını ve trenin yavaşça ilerlediğini gördük.

Çok kalabalık olan bu hattın, bir kazada sonucun boyutunu düşünmek istemiyoruz.

Asıl korkumuz Üsküdar'dan sonra gelişti. Sirkeci yönünde ilerliyoruz. Bir tıkırtı-kütürtü oldu. Tren çok hafif sağa yattı. Kütürtü çoğaldı. Korkumuz büyüdü. Ama sessizce dinledik. Bir süre sonra kütürtü kesildi. Anons geldi; "bu istasyon Sirkeci".  Çok sevindik.

Teknoloji harikalarından hızlı trenin, Türkiye'deki uygulamalarını üzülerek yaşamaktayız. Çok sayıda kaza ve kayıplarla yollarımıza devam ediyoruz. Bu nedenlerden ötürü; bakıma alınması gerektiğini düşünüyoruz. 

Hızlı trende minik afişle, önemli bir konuyu işlemişler. 

Sonra, Kadıköy-Kartal minibüs hattında bir sürücü ile konuştuk; BOŞ GİDİP DÖNÜYORUZ dedi. Devletin bu konuyu çözmesini bekliyoruz dedi. Sürücüye, dünyada iki ülkede, minibüs kent içinde trafikte bulunuyor. Minibüs kentten kalkmalı dedim. Şaşırdı, neden? Diye sordu. Kuralları ihlal etmesi, ayakta yolcu alması, her yerde ulu orta durması, kaba-saygısız sürücüler... diye devam ederken, tamam siz sevinirsiniz dedi. O sırada zamanı geldi. Marşa bastı.

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi