18 Mart

18 Mart 1915  "Çanakkale Geçilmez"

18 Mart 1915 

Bu tarih bize neler anlatmaktadır? "Çanakkale Geçilmez"

İki sözcük. 104 yıl önce kazanılan bir dünya harbinın özeti.

Ne olmuştu? Dünyanın büyük-emperyalist devletleri, Türkiye'yi bölüşecekler; yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarına el koyacaklardı.

Ne oldu? İki yıl gibi uzun süren bu savaşı kaybetmedik. Yurtseverler yenilmedi. Kazandı demek zor. Çünkü; neredeyse 500.000 insanın yok edilmesiyle biten bir savaşın kazananı mı olurmuş! Ama topraklarımızı kaybetmediğimiz için gene de "kazandık" sözünü gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Kurtuluş savaşımızın örüldüğü, yeni bir devlete evrildiği günleri de başlattığı için kazandık diyebiliriz.

O savaşta yitirilen, yok edilen tüm varlıklarımıza selam olsun. 

O savaşın yıkımları 2019 yılına değin uzanmıştır. Güçlü bir sanayi kurulamadığından, o büyük devletlere bağımlılığımız hala sürmektedir. 

2019 yılı bize bir konuda uyanık olmamızı da söylemektedir:

Emperyalizm, her an uyanıktır. Biri gider öteki gelir. Tek hedefi vardır: PARA İnsanın hiç hükmü yoktur. O hükmü olmayan insana her tür rezaleti kandırır, yaptırır ve yaşatır. O yıllarda ele geçiremediği ülkenin tüm kurulu değerlerini "ÖZELLEŞTİRME" adıyla sattırır, topraklarına para ile el koydurur, ülke insanı eliyle teslim almaya hazırdır.

Ama tarih daha çok yazar, Kurtuluş Savaşlarını. Emperyalizm bir kez daha öğrenecektir:

"Çanakkale Geçilmez" / "Kurtuluş Savaşları Bağımsızlık karakteriyle sürecektir."

 

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi