Karabük,Yenice’de Ağaç Gövdesine Asılan Yürüme Yolları Yapıldı.

Karabük,Yenice’de Ağaç Gövdesine Asılan Yürüme Yolları Yapıldı.

Yenice’de Ağaç Gövdesine Asılan Yürüme Yolları Yapıldı.

Yenice Belediyesi tarafından yapıldığı anlaşılan; Ihlamur Teras Tesislerine turistik amaçlı asmalı yolların yapımı sürmektedir. 

Belediye Başkanının “Ağaçlara çivi çakmak bir tarafa gözümüz gibi korunmuştur.” ifadesi gönülleri ferahlatmıştır. 

Bizim ikna olmadığımız yer şurasıdır: Ağacın gövdesine asılan “asma yollar” hangi aparatla tutturulursa tutturulsun ağaca bir yüktür, darbedir, zulümdür. O da bir candır. Tek insan canı değildir değerli olan. Yenice Orman Denizi, insan gibi değerli olduğundan  koruma altındadır. Çok daha fazla değerli özellikleri olan bu yöredeki bir ağaç işte bu nedenlerle değerlidir. Tehlike altına atılmışlardır. Bir süre sonra bu ağaçlar bu yükü taşıyamazlarsa, masraflar da heba olacaktır.

                                                       (Foto, facebook sayfasından alınmıştır)

   

Çektiğimiz şu iki fotografta ise ağaca yapılanları gözler önüne seriyor.

Ayrıca, bu konuda dünyada farklı düşünenler de bulunuyor.

Örneğin “Çevre Misyonu Platformu bunlardan biri. ÇEVREM LİNKİ

ÇEVREM diyor ki;

BİR AĞACA ÇAKILAN 10 ÇİVİ O AĞACI MUTLAKA ÖLDÜRÜYOR!
Bugün özellikle yerleşim yerlerinde, açık hava, yeme içme ve eğlence mekânlarında bulunan ağaçlar, çivi, vida, raptiye gibi çeşitli delici cisimlerin saldırısı altında. Kuş evleri sabitleme, reklam afişleri, bez afişler ve dövizler, televizyon ekran dolabı ya da metal destekleri, ışıklandırma sabitlemeleri, yön ve bazı bilgi levhaları, ses amfileri ve benzeri çeşitli açık hava uygulamaları da ağaçlar için görünmez bir yaşam tehdidi oluşturuyor.
Teksas Orman Servisinden Mickey Merrit, ağaçların dış kabuğuna çivi, vida gibi metallerin asla çakılmaması gerektiğini ve bu uygulamaların ağacın yaşamını kısa bir sürede sonlandıracağını söylüyor. Bu tür nesneler ağaçlara eklendiği anda, yaralı bölgedeki hücreler hızla bölünmeye başlıyor ve kambiyum (ağacın enine büyümesini sağlayan doku) zarar görürken, ağaçların köklerine besin taşıyan floem hücreleri ve gölge veren unsurlara besin ve su taşıyan ksilem de hızla hasar görüyor.
Bu tür hasarlı yani yaralı bölgeler, böcek ve hastalıklara karşı da ağacı savunmasız bırakıyor. Damarlı yani vasküler sisteme sahip olan tüm bitkiler bağışıklık sistemi de geliştiriyor. Yerel yaralanmalarda ağacın savunma mekanizması sadece yaralı bölgeyi onarmaya odaklanıyor ve bu durumda ağacın sağlam görünen tüm parçaları savunmasız kalıyor. Zamansız ve bilinçsiz budamalar, kopartılan anlamsız dal parçacıkları ağacın hastalanarak ölmesi için çok basit birer neden ve süreç. Bu yoğun stresi taşıyamayan ve zaten hava, su ve çevre kirliliğinin baskısı altında bulunan ağaçların kuruması kaçınılmaz oluyor.
Bilimsel gözlemlere göre devasa bir tarihi çınarda açılacak anlamsız 10 çivi deliği, bu ağacın ölmesi için yeterli! Zamansız budanan 10 dal da kuruma için gereken süreci başlatıyor. Bazen ağaçlara çakılan: ‘bu ağaç anıt eserdir’ bilgi levhasının 4 çivisi dahi o ağacı öldürmeye yetebiliyor ve yapılması gereken bu levhaların ağaçlara değil, başka unsurlara monte edilmesi ve ağaçlardaki çivi, vida, raptiye gibi delici nesnelere, zamansız ve bilinçsiz budamaya karşı savaş açılması!