Sarı Yelekliler

"Sarı Yelekliler" ne istiyorlar?

Sarı Yelekliler Durmuyor.

Fransa’ da akaryakıt zamlarını protesto edilmesi amacıyla ortaya çıkan sarı yelekliler hareketi durdurulamıyor.

Hiçbir koşulda sesini çıkarmayıp işine bakmasına alışılmış, bencil, ırkçı, cahil olarak yaftalanan, daha düz tabiri ile "Aşağı Fransa halkı" bu defa sesini duyurmak için etkili bir yol seçti. Her araçta bulunması gerekli olan Sarı Yelekleri ile sokaklara çıkan bu kesimi örgütleyen legal ya da illegal bir kurumdan bahsedilmiyor.

Gösterilerin görünen yüzünde her ne kadar akaryakıt zamları olsa da Emmanuel Macron hükümetinin icraatları arasında varlıklı kesime uygulanmakta olan servet vergisinin kaldırılması, tabanda çalışan işçilerin işten çıkarılmasını kolaylaştıran yeni iş yasasını da pas geçmemek gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimin de ilk turda sadece %24 oy oranına ulaşabilmişken ikinci turda mecburi yönelimle %60 oy oranı ile seçilmiş olan Macron’un aşağı tabakaya olan küstah ve aşağılayıcı tutumu da fitili ateşleyen unsurlardan bir kaçı.

Hayattan umudunu kesmiş, hiçbir geliri olmayan, genç işsizlerden olduğu düşünülen Sarı Yeleklileri oluşturan grup aslında tam tersi, asgari ücret seviyesinde bir maaşı olan 40'lı yaşlarında erkek çoğunluğundan oluşuyor. Ortak bir siyasi görüşe de sahip olmayan hareket, genel anlamda da şiddete bulaşmadan demokratik eylem haklarını kullanma tarafında duruyor. Ancak bazı yayın organlarının da teyit ettiği üzere yakıp-yıkma eylemlerini grubun içine karışan aşırı sağ yada aşırı sol grupların varlığından söz ediliyor.

Macron’un ulusa sesleniş konuşmasında ilk defa yatıştırıcı bir dil kullanması, asgari ücrete 100 Euro gibi bir zam yapılacağını ve 2000£ emekli maaşının altında kalanlardan kesinti yapılmayacağını vaat etmesi Sarı Yeleklilerin kazanımlarından olsa da henüz gösterileri durdurmaya yetmemiş görünüyor. Net bir ideolojik duruşu, örgütsel bir yapısı bulunmayan ve stratejik olmayan adımlarla ilerleyen hareketin yönünün nasıl bir siyasi yöne evrileceği henüz tahmin edilemiyor. Fakat bu hareket sönümlense dahi , küçük insanların büyük sokak isyanlarıyla, ülke siyasetini derinden etkilediği bir örnek olarak tarihe geçecek olması ise bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

 

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitruvi