Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Türkiye KIZILAY’ın Bağış Furyası

Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Türkiye KIZILAY’ın Bağış Furyası

Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Türkiye KIZILAY’ın Bağış Furyası

Elazığ Depremi Türkiye’deki deprem gerçeğini yeniden anımsattı.

Her yerde depremler oluyor.  Hemen,  “DEPREM DEDE”  soytarısı aklımıza geliyor. O günlerde, çoluk çocuk psikolojik tedirginliklerle  doktorlara gider olmuştuk.  Uyuyamaz olmuş, ayakta sallanıyorduk. Ayrıca o günlerde, tarikat şeyhleri yeniden ortaya çıkmışlar, ortalığa pislik saçıyorlar, insanlar da “alın yazısı” korkularıyla emirlerine giriyorlardı. Deprem alın yazısıydı onlara göre. Unutmuştuk çimento, demir hırsızlarını. İnsanlar korkuya kapılınca, bundan yararlananların ürettiği, her kötülük çoğalıyor.

Elazığ depremi daha ağır kirliliklerle sürüyor. Örneğin, vatandaşın evi daha dayanıklı çıkıyor ama deprem için dayanıklı denen, deprem evleri çöküyor. Devletin ihale ettiği okullar ya yıkılıyor ya da ağır hasar alıyor. Kısaca “depremde beton öldürüyor” ama JAPONYA’DA 7.4  lük depremde insan da ölmüyor, bina da çokmüyor.

Sorun nedir? İnsan ve devlet yapısı.

Çalma, kayırma, götürme, ihale yürütme, rüşvet gibi insan yüzünü kızartacak  davranışları SUÇ SAYAN VE DENETLEYEN DEVLET ancak insanı kollayıp kayırabilir.

Bir Türkiye KIZILAY örneği var ki, tümüyle boğazımızda düğümle dolaşır olduk.  Göreve gelir gelmez, bilmem kaç yüz şubesini kapatma yetkisi karşısında MUHALEFET PARTİLERİ neredeler? Nasıl kurumlar oldu bu partiler. Konuş ve otur. Bu kadar. Meclis işlemiyorsa orada ne işiniz var demiyorlar kendilerine demek ki!

Türkiye bu görevlilerle yaşayamaz. Bu görevlileri sırtında taşıyamaz. Bunun bir başka açıklaması yok.  İnsani değerleri  unutmuş olamaz bu görevliler. Bunca parayı nasıl ve ne hakla ya da kimin emriyle transfer edebilirler?

Çeşitli araştırmacı, soruşturmacı gazetecilerin varacakları, bulacakları verilerden utanır, ürker olduk!

Bir soru da medyaya: Aşağıdaki haritayı medyadan aldık. Haritadaki deprem çizgileri, deprem bilim insanlarının yok ya da ölü dedikleri çizgileri içermeli midir?  Hatalı çizimler olan haritalar medyadan kaldırılmalıdır.